Recenze čínských půjček: Zvyšující razdva se vliv Číny na vypůjčování si národů
Čína, největší veřejný věřitel na světě razdva rozvojovým zemím, klade na země, které si půjčují, jedinečné podmínky, které by mohly dát Pekingu nepatřičný vliv na jejich ekonomickou a zahraniční politiku.
Nová studie německého Kielského institutu pro světovou ekonomiku zjistila, že čínské půjčky často zahrnují zvláštní podmínky, které zesilují vliv Pekingu na půjčující si vlády.
I když tyto stavy nejsou novým fenoménem, v posledních letech jsou běžnější. Jak se Peking snaží vyrovnat svému postavení druhé největší světové ekonomiky, stává se stále aktivnějším mezinárodním věřitelem.
To bylo způsobeno zvýšenou poptávkou po úvěrech v zemích s nízkými příjmy a také nedostatkem finanční infrastruktury v mnoha regionech. Tyto faktory vedly k tomu, že banky mají potíže posoudit, zda je země legitimní či nikoli.
V důsledku toho mnoho nejchudších zemí světa uvízlo v dluhu, který si nemohou dovolit splatit nebo kterému nerozumí nebo k němu nemají přístup. To vedlo k mnoha snahám dlužníků po celém světě o opětovné sjednání dluhu, protože hledají způsoby, jak omezit nebo ukončit půjčky.
Nejnovější studie, kterou zveřejnili vědci z Georgetown University Law Center a Kiel Institute for the World Economy, analyzovala 100 čínských úvěrových dohod s 24 rozvojovými zeměmi. Porovnala tyto smlouvy se 142 veřejně dostupnými smluvními dokumenty jiných velkých věřitelských zemí.
I když mnohé z podmínek uvedených v těchto čínských úvěrových dokumentech nejsou jedinečné pro čínské státní věřitele, obsahují některé jedinečné funkce, které mohou zvýšit moc Číny nad zeměmi, které si půjčují, zejména pokud jsou tyto spouštěče použity k opětovnému projednání stávajících půjček. Patří mezi ně doložky o změně politiky, které umožňují věřiteli ukončit smlouvu a požadovat splacení v případě významné změny zákona nebo politiky.
Tyto doložky nejsou výlučné pro čínské dluhové smlouvy, ale objevují se ve více než 90 % z nich. Zahrnují také několik dalších zajímavých funkcí, včetně překvapivě robustní doložky o důvěrnosti, která je první svého druhu v oficiálním dokumentu o půjčce.